Celer i limun protiv holesterola
Mangostin lekovito tropsko voce
Godži bobice za zdravlje ljudi
Mahunarke cine veliki procenat ukupne ishrane u mnogim krajevima sveta. U mahunarke spadaju sve vrste pasulja (beli, crveni, crni, mornaricki, tetovac...), grasak, bob, socivo, leblebija, kikiriki, pa cak i boranija.
Hranljiva vrednost mahunarki je za sve navedene vrste, tu i tamo podjednaka, ali postoje manje varijacije u kolicini vlakana i kalorijskim vrednostima. Mahunarke su verovatno najpoznatije po tome sto su izvrstan izvor biljnih proteina (belancevina). To je osnovni razlog sto se neizostavno nalaze na vegetarijanskim jelovnicima. Medjutim, ne mogu se uvrstiti u savrsene izvore proteina, jer im nedostaju pojedine aminokiseline kojih inace ima u mesu. Ali priroda se i u ovom slucaju pobrinula za sve, pa nam je podarila jednu vrstu mahunarke koja je pravi izuzetak, a to je soja. Sojina zrna sadrze svih osam esencijalnih aminokiselina koje ljudski organizam nije u stanju da proizvodi, vec ih mora unositi putem ishrane.
Sada je zgodan momenat da naglasimo da kombinacijom mahunarki i zitarica mozemo dobiti obrok koji u sebi sadrzi svih osam aminokiselina, jer se u zitaricama nalaze aminokiseline kojih u mahunarkama nema. Tako je na primer, zgodna kombinacija pirinca i pasulja.
1. Mahunarke i dijabetes:
Mahunarke su hrana koja moze biti od pomoci dijabeticarima, a narocito kao
preventiva od ove bolesti. Kod starijih osoba evidentna je tendencija razvoja
otpornosti na insulin, tj. stariji organizmi su sve manje efikasni kada
je rec o metabolizmu. To dakle vazi i za iskoriscavanje glukoze, a dijabetes
je bolest metabolizma koju karakterise visok nivo secera u krvi. Mnogi istrazivaci
savremene medicine veruju da odredjena vrsta ishrane moze delovati preventivno
na dijabetes, ili da barem moze da prolongira pocetak ove bolesti. Zna se
da je potrebno izbegavati hranu koja za kratko vreme dovodi do visoke koncentracije
secera u krvi, cime se pankreas prisiljava na lucenje insulina. Mahunarke
sadrze slozene ugljene hidrate, koji u organizmu sagorevaju polako i ravnomerno,
za razliku od slatkisa koji sagorevaju takoreci trenutno. Tako mahunarke
u ishrani pruzaju dovoljno vremena insulinu da iskoristi glukozu.
2. Mahunarke snizavaju nivo holesterola:
Jedna naucna studija sprovedena
na Univerzitetu u Kentakiju (SAD) potvrdila je pretpostavku da su mahunarke
odlicno prirodno sredstvo za razbijanje holesterola. Pokazalo se da svakodnevno
konzumiranje 125 gr kuvanog pasulja vremenom utice na smanjenje nivoa holesterola
od 200 miligrama po decilitru.
3. Mahunarke protiv kancera:
Mahunarke sadrze mnoga korisna jedinjenja za koja se veruje da imaju ulogu
u zastiti od kancera i to bas onih vrsta koje se vrlo cesto javljaju.
Kao prvo, mahunarke su odlican izvor izoflavona (jedna vrsta fitoestrogena), a to su jedinjenja koja imaju moc da u organizmu blokiraju receptore estrogena u odredjenim celijama. Tim putem dolazi do deaktivacije jacih oblika estrogena, za koje se zna da mogu biti inicijatori rasta celija estrogenski zavisnih tumora. Prema statistici, svi benigni tumori materice (miomi) i oko 30% svih tumora dojke su zavisni od estrogena.
Osim izoflovana, mahunarke sadrze i inhibitore proteaze, specificna jedinjenja koja blokiraju delovanje enzima, koji takodje mogu biti inicijatori razvoja kancera.
Zatim, mahunarke kao obiman izvor vlakana, pruzaju zastitu od kancera debelog creva. Postoji vise teorija koje objasnjavaju na koji nacin vlakna deluju protiv raka debelog creva. Jedna od njih tvrdi da vlakna ubrzavaju prolazak unete hrane kroz debelo crevo, a sto brze prolazi kroz gastrointestinalni trakt, to je krace izlaganje tkiva potencijalnim karcinogenima koji su oslobodjeni jos u stomaku. Potencijalno opasne materije poticu od insekticida, mesnih preradjevina, konzervirane hrane...
Da bi sve ovo zaista i delovalo preporucuju se barem tri obroka bazirana na mahunarkama, na nedeljnom nivou.
Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.
Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja
SEO optimizacija sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana