Lekovite biljke - Prirodni lekovi - Prirodne metode lečenja - Recepti i saveti za prirodno lečenje

Priroda i zdravlje

Lekovite biljke

Hrana kao lek

Prirodno lecenje

Tablica kalorija

Organska hrana

Makrobioticka ishrana

Integralne zitarice

Mahunarke

Ishrana i zablude

Hrana kao ljudski organi

Morske alge

Riblje ulje

Kokosovo ulje

Masline i maslinovo ulje

Lan i laneno ulje

Susam beli i crni

Cija semenke

Leblebija i njena svojstva

Azuki pasulj

Javorov sirup

Jaja japanske prepelice

Med eliksir zdravlja

Orah hrana za mozak

Indijski orah

Badem snizava holesterol

Surutka prijatelj jetre

Kozje mleko

Jogurt produzava zivot

Rukola podize nivo energije

Kacamak dijeta

Banana i dijeta

Cokolada i kakao

Sok od sargarepe

Celer i limun protiv holesterola

Pomorandza zimi i leti

Limun i rak

Med i cimet za dugovecnost

Nar za plodnost

Borovnica za vid

Cicoka za dijabeticare

Namirnice za detoksikaciju

Namirnice protiv holesterola

Hrana za mrsavljenje

Hrana za srecu

Vitamini u tegli

5 sljiva dnevno

6 stabljika maslacka

Graviola leci rak

Mangostin lekovito tropsko voce

Japanska kaki jabuka

Aronija sibirska borovnica

Godži bobice za zdravlje ljudi

Acai bobice

Malina

Sumske jagode

Grozdje i vino

Tresnje protiv reume

Visnje za bolji san

Grasak ubrzava metabolizam

Cvekla sprecava starenje

Breskva za pravilan rast

Kajsija i njena kostica

Jedan kivi dnevno

Spargla i asparagin

Lubenica i likopen

Dinja sadrzi zeaksantin

Paradajz cisti organizam

Brusnica jak antioksidans

Jabuka najbolja preventiva

Jabukovo sirce

Medno sirce

Voda i limun

Da li je soja zdrava

Kako se pravi senf

Kikiriki puter - da ili ne

Psenicne mekinje

Psenicne klice

Kukuruz

Ovas ili zob

Proso

Heljda protiv hipertenzije

Paprika bogata fitohemikalijama

Beli luk kao lek

Crni luk

Crvena i crna rotkva

Ljuta cili paprika

Kinoa hrana astronauta

Kupus za drugu planetu

Cimet za mrsavljenje

Articoka plemeniti pupoljak

Avokado

Brokoli

Bundeva

Zdrava domaca zimnica

Masline i maslinovo ulje

Masline i maslinovo uljeMasline i maslinovo ulje su dragocena blagodet prirode. Kroz istoriju maslina je sinonim za mir, slavu, moc, plodnost i mudrost. Masline i maslinovo ulje vekovima unazad upotrebljavaju se kao hrana i lek. Osim toga maslinovo ulje se smatra svetim uljem tako da se jos uvek koristi u mnogim verskim obredima. Maslinovo drvo potice sa podrucja Mediterana i zapadne Azije a uzgoj maslina poceo je pre vise od 7000 godina. Drevni Grci mazali su svoje telo i kosu maslinovim uljem u cilju postizanja dobrog zdravlja. Drvo masline je veoma izdrzljivo i moze ziveti nekoliko vekova, postoje i tvrdnje da su neka stabla stara 1600 ili cak 2000 godina. Verovali ili ne, stanovnici Santa Bartolo di Carana na Sardiniji za jedno zaista staro stablo masline koje se tamo nalazi, tvrde da je staro od 3000 do 4000 godina.

Masline se danas uzgajaju u mnogim krajevima sveta sa mediteranskom klimom kao sto je Sredozemlje, Izrael, Palestina, Juzna Afrika, Cile, Peru, Kalifornija... Masline sazrevaju i beru se u septembru ali se ne jedu u tako svezem obliku vec zahtevaju odredjenu vrstu pripreme i prerade pre nego dospeju na trpezu, bilo da se radi o celom plodu masline sa kosticom ili o maslinovom ulju. Inace, hladno cedjeno maslinovo ulje poznato je kao jedna od najzdravijih namirnica koje se koriste u kuhinji.

Zbog svojih zaista veoma lekovitih moci maslinovo ulje se sve vise preporucuje od strane savremenih lekara i sve cesce upotrebljava u kuhinji. Kao i svaki drugi prirodni lek i maslinovo ulje bice od vece koristi ukoliko se sa njegovom primenom pocne na vreme, sto znaci u preventivne svrhe (pre ispoljavanja bolesti). Treba znati da je za ishranu najzdravije hladno cedjeno nerafinisano maslinovo ulje i da njime vec pripremljenu hranu treba prelivati a sto manje ga prziti i izlagati visokim temperaturama. Ako se od njega zeli dobiti maksimum, potrebno je izbaciti ili makar smanjiti upotrebu drugih nezdravih masnoca. O svemu tome detaljnije smo pisali na stranici "Istina o maslinovom ulju".

Kada je u pitanju maslina kao lek, veruje se da ova biljka leci cak 60 vrsta bolesti. Zahvaljujuci visokom sadrzaju vitamina E masline su koristan antioksidans. Pored toga u sebi sadrze mnoge hranljive i lekovite materije: vitamin C, D, A, K, biljne masti, belancevine, beta-karoten, enzime, nezasicene masne kiseline, omega-3 kiselinu, oleuropein, oliensku kiselinu, stearinsku kiselinu, palmitinsku kiselinu, hlorofil, flavonoide, fitosterole, gvozdje... Tako da masline i maslinovo ulje povoljno deluju na zdravstvene probleme kao sto su: lose varenje, cir na zelucu, cir na dvanaestopalacnom crevu, poremecena funkcija jetre, povisen holesterol u krvi, poremecen krvni pritisak, mozdani udar, bolesti srca i krvnih sudova, dijabetes, hipertireoza, PMS i klimaktericne tegobe, tegobe sa prostatom, reuma, bronhitis, astma, bolesti usta i zuba, glavobolja, upale i virusne infekcije, kandida, zatvor, ostecenje celija, bubuljice, akne, ekcem, suva koza, ostecena kosa, nokti, opekotine zbog preteranog izlaganja suncu...

U mediteranskim zemljama gde se vekovima upotrebljava maslinovo ulje u redovnoj ishrani zabelezen je manji procenat obolelih od mozdanog udara, srcanih oboljenja i oboljenja organa za varenje.

Maslinovo ulje ublazice bol u misicima ukoliko se blago utrlja na bolno mesto.

Protiv cira na zelucu i gastritisa preporucuje se po jedna velika kasika ekstra devicanskog (u prevodu, domaceg hladno cedjenog) maslinovog ulja, svakoga jutra najmanje 40 dana.

Maslinovo ulje, limun i persun korisni su za lecenje infekcije besike i mokracnih kanala. Za to je potrebno pomesati jednu kasiku domaceg maslinovog ulja, jednu kasiku soka od limuna i jednu kasiku svezeg lista persuna, pa piti svakoga jutra na prazan stomak.

U kozmeticke svrhe maslinovo ulje nalazi primenu u gotovo svim sredstvima za negu tela, lica, kose, noktiju i pri tom daje vidljive pozitivne rezultate. Verovatno da je vec svima poznato da nema nista efikasnije za negu ostecene i suve koze i kose od maslinovog ulja.

Zato ne dozvolite da u svojoj kuhinji i kupatilu ostanete bez ovog divnog prirodnog saveznika.








Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.

Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja


SEO optimizacija sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana