Lekovite biljke - Prirodni lekovi - Prirodne metode lečenja - Recepti i saveti za prirodno lečenje

Priroda i zdravlje

Lekovite biljke

Hrana kao lek

Prirodno lecenje

Tablica kalorija

Organska hrana

Makrobioticka ishrana

Integralne zitarice

Mahunarke

Ishrana i zablude

Hrana kao ljudski organi

Morske alge

Riblje ulje

Kokosovo ulje

Masline i maslinovo ulje

Lan i laneno ulje

Susam beli i crni

Cija semenke

Leblebija i njena svojstva

Azuki pasulj

Javorov sirup

Jaja japanske prepelice

Med eliksir zdravlja

Orah hrana za mozak

Indijski orah

Badem snizava holesterol

Surutka prijatelj jetre

Kozje mleko

Jogurt produzava zivot

Rukola podize nivo energije

Kacamak dijeta

Banana i dijeta

Cokolada i kakao

Sok od sargarepe

Celer i limun protiv holesterola

Pomorandza zimi i leti

Limun i rak

Med i cimet za dugovecnost

Nar za plodnost

Borovnica za vid

Cicoka za dijabeticare

Namirnice za detoksikaciju

Namirnice protiv holesterola

Hrana za mrsavljenje

Hrana za srecu

Vitamini u tegli

5 sljiva dnevno

6 stabljika maslacka

Graviola leci rak

Mangostin lekovito tropsko voce

Japanska kaki jabuka

Aronija sibirska borovnica

Godži bobice za zdravlje ljudi

Acai bobice

Malina

Sumske jagode

Grozdje i vino

Kupine i kupinovo vino

Tresnje protiv reume

Visnje za bolji san

Grasak ubrzava metabolizam

Cvekla sprecava starenje

Breskva za pravilan rast

Kajsija i njena kostica

Jedan kivi dnevno

Spargla i asparagin

Lubenica i likopen

Dinja sadrzi zeaksantin

Paradajz cisti organizam

Brusnica jak antioksidans

Jabuka najbolja preventiva

Jabukovo sirce

Medno sirce

Voda i limun

Da li je soja zdrava

Kako se pravi senf

Kikiriki puter - da ili ne

Psenicne mekinje

Psenicne klice

Kukuruz

Ovas ili zob

Proso

Heljda protiv hipertenzije

Paprika bogata fitohemikalijama

Beli luk kao lek

Crni luk

Crvena i crna rotkva

Ljuta cili paprika

Kinoa hrana astronauta

Kupus za drugu planetu

Cimet za mrsavljenje

Articoka plemeniti pupoljak

Avokado

Brokoli

Bundeva

Zdrava domaca zimnica

Artičoka plemeniti pupoljak

ArticokaArtičoka (latinski naziv: Cynara scolymus) je plemeniti mediteranski pupoljak, ukusno povrće i lekovita biljka. Ovo je neobična mesnata biljka zelene ili ljubičaste boje, sa ljubičasto-plavetnim cvetovima i pripada porodici glavočika. Priča se da je prvobitno rasla na Siciliji a sada je ima sirom Mediterana.

Jestivi deo artičoke su mladi zeleni pupoljci i to pre nego sto iz njih procvetaju ljubičasti cvetovi. Bogata je vlaknima, folnom kiselinom, kalijumom, kalcijumom, magnezijumom, gvoždjem, fosforom, vitaminima C, B i K a sadrži i druge za život važne materije.

Listovi artičoke imaju izrazito lekovito dejstvo kada je u pitanju jetra. Tako se ekstrakt od listova ove biljke upotrebljava za lečenje raznih problema sa jetrom kao sto su, na primer, masna jetra i ciroza jetre. Loša ishrana sa puno crvenog mesa i masnoća, kao i prekomerna upotreba jakih alkoholnih pica, opterećuju i unistavaju jetru a artičoke mogu podstaći sposobnost regeneracije ovog važnog organa.

Od davnina, još u doba starih Egipćana, artičoka je upotrebljavana kao prirodni lek za jetru, žuč, bešiku i kao sredstvo za čišćenje krvi. Gaj Plinije Stariji, rimski pisac i prirodnjak, spominjao je artičoku uz opis "hrana za bogate", jer su je konzumirali viši slojevi društva zbog svojih zdravstvenih problema kojima je doprineo"bogat" stil života, a to je prekomerna upotreba jake hrane, masti i vina koje je dovodilo do pojave jetrenih bolesti.

Preparati artičoke povećavaju razgradnju holesterola i povećavaju izlučivanje žuči, sto sve zajedno, dovodi do smanjenja nivoa ukupnog holesterola u krvi. Ipak, za vreme tretmana preparatima artičoke, radi jačeg efekta, iz jelovnika se moraju izbaciti namirnice životinjskog porekla bogate holesterolom (jaja, masni sirevi, masna riba, svinjsko i crveno meso...).

Pupoljci artičoke, koji se upotrebljavaju za ishranu, nisu ni približno toliko moćni kao ekstrakti biljke ali svakako spadaju u veoma zdravu hranu, zahvaljujući mnogim mineralima i vitaminima u njima. Preporučuju se u bilo kojoj dijetalnoj ishrani i redovnom upotrebom mogu doneti dosta dobrobiti svakom organizmu. Recimo, artičoka sadrži visok nivo inulina koji u crevima deluje kao probiotik, dakle utiče na uspostavljanje zdrave stomačne mikroflore. To je već velika stvar za čitav organizam jer se na taj način smanjuje nivo ukupnih toksina koji opterećuju rad jetre i izazivaju mnoge zdravstvene probleme. Tako se može reći da je artičoka dobro prirodno sredstvo za čisćenje organizma, naravno ukoliko se konzumira redovno i u dužem vremenskom periodu. Sve zajedno olaksava proces prirodne regeneracije jetre.

Medjutim, blagotvoran uticaj artičoke može se osetiti i vrlo brzo, nakon samo jedne konzumacije, i to kod organa za varenje. To je povrće koje umiruje mučninu i nagon za povraćanjem, otklanja gorušicu i osećaj nadutosti u stomaku, a ima i blago laksativno dejstvo.

Pre konkretne pripreme jela, artičoku treba barem malo držati u vodi kojoj se može dodati i malo soli, da bi joj izvukla gorčinu. Nakon toga, kao i većina povrća, može se pripremati na razne načine, pa postoji i bezbroj recepata na čijem se spisku namirnica nalazi ovaj plemeniti pupoljak.








Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.

Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja


SEO optimizacija sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana