Celer i limun protiv holesterola
Mangostin lekovito tropsko voce
Godži bobice za zdravlje ljudi
Medno sirće je sirće, sirćetna kiselina, kao i bilo koje drugo sirće, samo na bazi meda. Po svom kvalitetu može da parira čuvenom jabukovom sirćetu. To nije uobičajena vrsta sirćeta, a uglavnom se komercijalno dostupno medno sirće proizvodi u Francuskoj, Italiji, Španiji, pa i Rumuniji.
Poznato vam je koliko je med lekovit i za šta se sve može upotrebljavati, pa je stoga jasno da je i medno sirće izuzetno cenjeno u zdravoj ishrani. Možda niste imali priliku da se sretnete sa ovom vrstom sirćeta u svom životu, jer kao što rekosmo, nije toliko rasprostranjeno u našim krajevima - ali nakon ovog teksta ćete sigurno probati da ga nabavite!
Možete napraviti dobro medno sirće samo ako imate dobru medovinu. Sirće mora da prođe kroz 3 koraka dok ne postane sirće: fermentacija, inokulacija sa acetobacter i izlaganje kiseoniku. Leto je stoga daleko najbolje vreme za proizvodnju sirćeta, zbog konstantno visokih temperatura. Medno sirće se dobija kao rezultat fermentacije rastvora vode i meda. Ukoliko se pripremi po tačnoj recepturi, biće odličnog kvaliteta, kao i ukusa. Naravno da treba koristiti i kvalietan med. Rastvor za fermentaciju se priprema od tačno 5 delova vode i 1 dela meda, sve to treba dobro izmešati da se dobije ujednačena koncentracija. U staklenoj posudi možete videti da li je na dno pao talog meda, ukoliko nije to znači da je sav otopljen.
Boja ovog sirćeta će u početku biti sasvim svetla, ali tokom vremena će preuzeti ćilibarnu nijansu i postepeno će da potamni vremenom. Ukoliko želite tamniju boju ranije, sirće treba da se pakuje u svetlim staklenim bocama, i da bude izloženo svetlosti.
Konačni proces proizvodnje mednog sirćeta može trajati mesecima. A kada je gotovo, trebate proceniti sami. Za to vam je potrebno malo iskustva u pripremi sirćeta. Dobar degustator se ne postaje tek tako, ali nije ni velika nauka proceniti kada je postiglo pravi ukus i miris.
Verovatno ste upoznati sa tim koliko je jabukovo sirće zdravo. Shodno tome, medno sirće je barem jednako, ako ne pa čak i zdravije od jabukovog! Generalno se sirća koriste zbog svog antibakterijskog i antigljivičnog svojstva, a jednako lekovito deluju kada se primenjuju i spolja i iznutra. Pored toga što čiste organizam i vrše njegovu detoksikaciju, sirća poboljšavaju vitalne funkcije tela, poput cirkulacije i imuniteta. Evo nekih specifičnih zdravstvenih prednosti mednog sirćeta:
- poboljšava varenje
- hrani i podmlađuje kožu
- pomaže da izgubite na težini
- jača imunitet
- sprečava apatiju, polensku groznicu, bol u grlu, stomačnu nelagodnost
- poboljšava cirkulaciju
- vraća pH ravnotežu organizma
- podstiče detoksikaciju
- pomaže u apsorpciji nutrijenata
- med i medno sirće u jednakim količinama, po kašičica u isto vreme, je
odličan lek za bol u grlu i kašalj.
Servirati sa odnosom: dva dela mednog sirćeta sa 5 delova vode.
Koristi se za salatu, za povećanje apetita.
Dodajte kašiku mednog sirćeta za kuvanje radi dobijanja specifičnog ukusa.
Meša se dobro sa većinom organskih pića za poboljšanje ukusa.
U suštini može se koristiti kao i svako drugo sirće.
Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.
Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja
SEO optimizacija sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana