Celer i limun protiv holesterola
Mangostin lekovito tropsko voce
Godži bobice za zdravlje ljudi
Dinja je veoma zdravo povrće sa mnogo vitamina i minerala u sebi. Sazreva u sred letnjih vrućina, bas kada nam je najpotrebnije osveženje takve vrste. Ona je jos jedan dokaz da priroda vodi brigu o nama, jer sadrži supstancu koja nam je naročito potrebna tokom leta kada je sunčevo zračenje najjače, a zove se zeaksantin. To je žuti karotenoid s izrazitim antioksidativnim dejstvom koji očima pruža zastitu od UV zračenja koje steti očima kod prevelikog izlaganja suncu.
Zatim, dinja obiluje kalijumom koji podstiče dotok kiseonika do mozga i normalizuje rad srca, pa tako čini da se osećamo prijatnije i bolje koncentrisani. Pored pomenutog zeaksantina, ona je takodje odličan izvor vitamina A i drugih antioksidansa, kao što su beta-karoten, lutein i kriptoksantin. To znači da organizmu pruža zaštitu od nastanka mnogih vrsta raka: prostate, debelog creva, endometrija, dojke, pluća i raka gušterače.
Ovo povrće sadrži i umerene količine vitamina B (B1, B3, B6), folnu kiselinu, vitamin K i magnezijum.
Sok od dinje je vrlo koristan jer ima diuretičko dejstvo, i sto je jos interesantnije reći, sprečava taloženje kalcijuma u bubrezima i urinarnim kanalima, zahvaljujuci citratu koji ulazi u reakciju sa kalcijumom i čini ga rastvorljivim.
Dinje se mogu jesti kao letnja poslastica, odlično se uklapaju uz mnoga slana jela, od njih se može napraviti sok, a mogu se čak i pripremiti i ostaviti za zimske dane. Pa evo i jednog odličnog recepta.
Sastojci:
- jedna veća dinja
- 1l vinskog sirćeta
- 1kg sećera
- pola stapića vanile
- cimeta, djumbira i karanfilića prema sopstvenom ukusu
Priprema:
1. Dinju rasecite, oljustite i očistite od semenki. Nasecite je na komade željene veličine i stavite u odgovarajuću serpu.
2. Pomesajte sirće i sećer i začinite vanilom, cimetom, djumbirom i karanfilićem. Prokuvajte, ostavite da se malo prohladi i dok je jos toplo prelijte isečene dinje. Pokrijte krpom i ostavite da odstoje 3 dana na suvom i tamnom mestu.
3. Odlijte sećerno sirće, ponovo ga prokuvajte i opet prelijte preko dinja. Pokrijte krpom i ostavite da odstoje jos 3 dana.
4. Opet odlijte sirće, a komade dinja u slojevima poslažite u pripremljene tegle. Sada sećerno sirće ukuvajte gusto kao za sirup i njime zalijte dinje u teglama.
5. Tegle povežite celofanom i pergament papirom ili ih zatvorite hermetičkim zatvaračima.
Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.
Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja
SEO optimizacija sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana