Celer i limun protiv holesterola
Mangostin lekovito tropsko voce
Godži bobice za zdravlje ljudi
Iza latinskog naziva Cicer arietinum krije se dragocena biljka iz familije boba, u narodu poznata kao leblebija. Blagotvorna dejstva i bogata nutritivna vrednost leblebije poznati su ljudskom rodu vec odavno, pa mnoga arheoloska nalazista beleze dugu istoriju upotrebe ove biljke u ishrani. Na lokalitetima u Turskoj na ostacima grncarije iz perioda kasnog neolita arheolozi su otkrili da se u to vreme zasigurno upotrebljavala kultivisana leblebija.
Leblebija je zasluzila veliku paznju izmedju ostalog i zahvaljujuci tome sto je u njoj visok sadrzaj gvozdja. Takodje, u njoj ima mnogo kalcijuma udruzenog s belancevinama, koje omogucavaju njegovu apsorpciju. Ukoliko se obroku doda i neka zitarica, tada ce se u njemu nalaziti potpuni sastav potrebnih aminokiselina. A ove karakteristike leblebije su veoma vazne za aktivne vegetarijance.
Ispitivanja sprovedena poslednjih godina ukazala su na to da je upotreba leblebije u ishrani blagotvorna za snizavanje nivoa holesterola u krvi. Neka istrazivanja su cak pokazala da je i lisce leblebije korisno u ishrani, jer pored vitamina ima i znatnu kolicinu vaznih minerala, tako da pariraju spanacu i kupusu. Sadrzaj kalcijuma, magnezijuma i kalijuma u listovima leblebije veci je nego u spanacu i kupusu, dok je sadrzaj gvozdja, cinka i bakra priblizno jednak.
Sto grama kuvane leblebije ima 164 kalorije, 2,6 g masti i 8,9 g proteina. U njoj je oko 50 mg kalcijuma, sto bi se moglo porediti s kolicinom ovog minerala koja se nalazi u identicnoj kolicini jogurta. Osuseno zrno leblebije sadrzi oko 20% belancevina, 53-63% ugljenih hidrata, 4-5,5% biljnog ulja, 3,3-5,5% celuloze i oko 3% mineralnih materija.
Mozda ce zvucati neverovatno, ali leblebija je poznata i kao biljka kojoj su pripisivana cak i afrodizijacka svojstva. Tako prema jednom arapskom receptu, tokom zime, pre odlaska na spavanje, treba uzimati napitak koji se spravlja od meda u koji se umesaju luk u prahu, smrvljena leblebija i voda. Neki pisci i filozofi iz 16. veka verovali su da je to istina te su savetovali da ucenici i svestenici uopste ne konzumiraju tu "opasnu" biljku.
Leblebija je najrasprostranjenija na Mediteranu, u zapadnoj Aziji, Indiji i Australiji. U nasim krajevima najvise je upotrebljavaju na jugu zemlje. Ona je nezaobilazni sastojak recepata mnogih nacionalnih kuhinja, posebno jevrejske, indijske, libanske i filipinske. Od leblebije se pripremaju mnoga ukusna jela, medju kojima su verovatno najpoznatija humus i falafel.
Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.
Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja
SEO optimizacija sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana