Vegetarijanski izvori proteina
Pcele proizvode eliksir mladosti
Dijeta protiv holesterola i triglicerida
Mahune pasulja protiv dijabetesa
Guscija mast protiv bronhitisa
Izraz probiotik nastao je od dve latinske reci: pro (pred ili za) i bios (život), pa bi se moglo reci da se tu misli kako probiotici promovisu ili stimulisu život. Danas se pojam probiotici odnosi na dobre bakterije. Iako prva pomisao na samu rec "bakterije" izaziva negativne asocijacije, u sustini postoje i one koje su zaista dobre i korisne po nase zdravlje.
Mi u sebi imamo milijarde bakterija, tako da svoj organizam mozemo zamisliti kao ogroman stambeni prostor, dok su bakterije nasi stanari. Veliki broj njih zivi upravo u nasim organima za varenje. Pri tom svaka osoba ima svoju jedinstvenu bakterijsku floru, kao sto su i otisci prstiju kod svakog od nas razliciti. Neki naucni pravci cak navode da bakterije koje nosimo u sebi imaju veoma slicnu ulogu kao i odredjeni organi, i da se po vaznosti mogu porediti sa jetrom. Prema tome, bakterijska mikroflora coveka se treba negovati na pravi nacin i odrzavati u normalnom i sto boljem sastavu.
Probiotici su dobre bakterije (kulture zivih mikroorganizama) koje imaju pozitivan uticaj na mikrofloru naseg digestivnog sistema. S obzirom na vaznost tih prijateljskih bakterija, vazno je u sebi zadrzati zdravu bakterijsku sredinu.
Dobre bakterije nam pomazu da varimo hranu i aktivno ucestvuju u apsorbciji hranjivih materija. Da nije njih, mi zapravo ne bi bili sposobni da svarimo sve sto smo inace navikli da jedemo. I ne samo to, danas se smatra da su creva najveci organ imunoloskog sistema kod ljudi. Upotreba odredjenih lekova, losa ishrana, povisena telesna temperatura i stres mogu dovesti do poremecaja crevne mikroflore. Kao posledica javljaju se raznorazne zdravstvene smetnje, od nadutosti stomaka i proliva pa sve do narusenog imuniteta. Prisustvo dobrih bakterija u crevima ne samo da stiti sluzokozu creva, vec sprecava nekontrolisano razmnozavanje stetnih bakterija. Kada se dobre bakterije u nasem stomaku nalaze u dovoljnom broju, ostaje manje prostora za lose bakterije i druge patogene mikroorganizme (gljivice, viruse...).
Spisak je u stvari cak i duzi, jer dobre bakterije:
1. Doprinose varenju hrane
2. Umanjuju stepen netolerancije na laktozu
3. Uspostavljaju zdravu stomacnu mikrofloru nakon upotrebe antibiotika
4. Sprecavaju razvoj infektivnih crevnih bolesti
5. Bore se protiv proliva kod dece
6. Jacaju imunitet
7. Sprecavaju i ublazavaju vaginalne gljivicne infekcije
8. Uticu na snizavanje nivoa LDL holesterola u krvi
9. Blagotvorno deluju na zdravlje kostiju
10. Imaju pozitivan uticaj na funkcije mozga
Za odrzavanje zdrave crevne mikroflore u ljudskoj ishrani se upotrebljavaju probiotici iz odredjenih vrsta namirnica. Najcesce je to hrana koja sadrzi bakterije iz roda Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus orbifidobacteria i Bifidobacterium bifidum. Najpoznatiji i najcesce upotrebljavani izvori probiotika u ishrani su jogurt i kiselo mleko, gde se radi o bakterijama mlecne kiseline. Na drugom mestu se nalaze kiseli kupus i domaca tursija napravljeni na tradicionalan nacin procesom prirodne fermentacije, bez upotrebe sirceta. Iza njih su bakterijski fermentisani sirevi, kefir, miso supa, kombuha napitak i druge fermentisane namirnice.
U prici o probioticima valjalo bi spomenuti i prebiotike. Prebiotici se takodje nalaze u pojedinim namirnicama i oni su hrana za probiotike, dakle pomazu da se dobre bakterije u nasim crevima odrze u zivotu. Prebiotici se pretezno nalaze u integralnim zitaricama, mahunarkama, bananama, medu, i dobro je kada se unose zajedno sa probioticima.
Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.
Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja
SEO optimizacija sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana