Kava kava umiruje a ne uspavljuje
Kukuruzna svila za mrsavljenje
Karanfilic Nostradamusova zastita
Aloe vera najlekovitija biljka
Majcina dusica leci alkoholizam
Macina trava za lecenje steriliteta
Maticnjak lek protiv depresije
Bokvica za lecenje disajnih organa
Cajno drvo protiv upornih gljivica
Biljka petrovac (latinski naziv: Agrimonia eupatoria) je prilično uobičajena kod nas, a član je porodice Rosaceae ili ruža. Petrovac najčešće raste u Evropi, a ova izdržljiva biljka može rasti u šumama i na poljima, ali je dobra i za baštenski uzgoj.
Petrovac biljka kao lek se koristi od davnina. Grci su je koristili kao lek za bolesti oka, a samo ime biljke dolazi od grčke reči ''Argemone'' - što znači ''biljka koja leči na prvi pogled''. U starom Rimu je veliki pisac i prirodnjak Plinije Stariji smatrao petrovac "biljem kneževske vlasti". Anglosaksonci su znali da lišće ove biljke zaustavlja krvarenje i leči rane.
Neke od najimpresivnijih zdravstvenih prednosti petrovca obuhvataju sposobnost ove biljke da smanji upale, poboljša funkcije varenja, poboljša kontrolu bešike, smanji menstrualne probleme, rešava kožne tegobe, vrši detoksikaciju tela i jača zdravlje kose i noktiju.
Petrovac biljka sadrži korisne aktivne materije, uključujući katehin - rastvorljiv u vodi polifenol i antioksidans i tiamin - rastvorljiv u vodi vitamin B. Takođe sadrži kvircitrin, antioksidans i protivupalno sredstvo, koji je takođe izvor njegove žute pigmentacije. Petrovac sadrži kompleksni polifenol tanin. Ovo oporo jedinjenje daje biljci adstringentno dejstvo. Palmitinska, silicijumska i ursolična kiselina su takođe prisutne u ovoj lekovitoj biljci. Palmitinska kiselina je jedna od najčešćih zasićenih masnih kiselina i kod životinja i kod biljaka. Nova istraživanja su pokazala da palmitinska kiselina može da pomogne u borbi protiv raka kože. Silicijumska kiselina je jedinjenje vodonika, kiseonika i silicijuma, za koje je dokazano da je korisno za kosu, kožu i nokte. Ursolična kiselina je pentaciklični triterpenoid, koji se može naći u mnogim biljkama i voću i koji deluje kao diuretik i protivupalno. Pored svojih lekovitih svojstava, petrovac biljka se koristi i kao boja. Čitava biljka se koristi za dobijanje boje kada se sakuplja od proleća do septembra, a tada daje bledo žuti boju. Kada se skuplja pred kraj godine, rezultat je duboko bogata žuta boja.
Jedna od najpoznatijih upotreba petrovca kao leka je da se koristi kao koagulant, koji može da umanji krvarenje u telu i pomoći da izlečite rane. Menstruacija nije "rana", sama po sebi, ali korišćenjem petrovca oralnim putem možete smanjiti teško menstrualno krvarenje i upalu, stoga možemo reći da ova biljka ublažava menstrualne probleme.
Jedna od najčešćih metoda uživanja u ovoj korisnoj biljci je priprema čaja. Za lečenje dijareje, šolja slabog čaja od petrovca treba da se pijucka do šest puta dnevno. Jači čaj se koristi kao tečnost za ispiranje grla, da ublaži upalu grla i lakši kašalj. Da napravite čaj od petrovca, samo dodajte jednu do dve kašičice suvog lišća stabljike ili cveća u jedan litar vrele vode i pustite da odstoji 5-15 minuta, u zavisnosti od željene jačine čaja.
Za upalu kože i za lečenje rana, natopite obloge u veoma jakom čaju i primenite ih nekoliko puta dnevno. Za stanja kože može se koristiti i eterično ulje.
Petrovac lekovita biljka je dostupna kao suvo lišće, stabljika i cveće, mleveni prah, tečni ekstrakt i etarsko ulje.
Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.
Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja
SEO optimizacija sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana