Vegetarijanski izvori proteina
Dijeta protiv holesterola i triglicerida
Mahune pasulja protiv dijabetesa
Tradicionalna kineska medicina postoji u Kini još pre 3000 godina. Ona uključuje akupunkturu, Qigong (Chi Kung), lekovito bilje, duboke masaže i mnogo drugog. Više od 25% svetskog stanovništva koristi tradicionalnu kinesku medicinu.
Stari su Kinezi verovali da životna energija qi kruži u nama kroz meridijane koji odgovaraju raznim organima u tijelu. Sila koja pokrece qi je neprekidno kretanje izmedu dva pola yin i yang.
U normalnim okolnostima i kod zdrave osobe, životna sila qi kruži ravnomerno, održavajući ravnotežu izmedu snažnih elemenata yang i obuzdavajućih elemenata yin. Ako se to kretanje poremeti, telesna će ravnoteža biti ugrožena i čovek se može razboleti.
Primenjujući iskustvena znanja stara hiljadama godina, terapeut aktivira određene tačke na meridijanima i ponovno uspostavlja ravnotežu yin-yang. Te tačke zovu se akupunkturne tačke, a aktiviraju se ubodom igle (akupunktura), ili pritiskom prsta (akupresura). Poput ostalih oblika holističke medicine, i u kineskoj se medicini naglašava povezanost tela, uma i duha, te njihov odnos prema okolini.
Kineska medicina ima za cilj održavanje dobrog zdravlja i zadovoljstva, kao i prevenciju bolesti, dok je istodobno oblik dijagnostike i način lečenja. Covek se posmatra kao biće koje je stvorila priroda i kao takav podložan je prirodnim zakonima. Čovek se leči kao "celina".
To je i razlog zašto se primenom ove medicine leče i ublažavaju, inače neizlečiva oboljenja. Osnovne metode koje su se razvile u kineskoj medicini su:
akupunktura,
tui-na terapija,
refleksologija,
biljna medicina
Vežbanje, većinom Qigong (izgovara se "Ci Kung"), takode je vrlo važan deo tradicionalne kineske medicine. Qigong uključuje poze, meditaciju i spore, promišljene pokrete tijela.
U kineskoj medicini ishrana takođe predstavlja oblik terapije. Sve namirnice imaju određeno delovanje, iako je njihov učinak znatno slabiji od učinka lekovitih biljaka. Namirnice se dele prema ukusu, temperaturnom delovanju, pripadnosti određenom funkcionalnom području i količini energije koju sadrže.
Kineska medicina veruje, da dijetetika ima izvanredno važnu ulogu u prevenciji bolesti, odnosno izvršna je nadogradnja akupunkturi i fitoterapiji. Način ishrane prilagođava se ne samo poremećaju, već i godišnjem dobu.
Mnoge ugledne organizacije, poput Svetske Zdravstvene Organizacije (World Health Organization) i Nacionalnog Instituta Zdravstva (National Institute of Health), priznaju vrednost kineske medicine i smatraju je vrlo efikasnom alternativom savremenim načinima lečenja.
Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.
Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja
SEO optimizacija
sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana