Celer i limun protiv holesterola
Hrastova sjajnica ili Reishi gljiva
Ekcem ili dermatitis, je naziv za odredjene vrste bolesti koze. Tacnije, ekcem je oblik dermatititsa koji podrazumeva upalu na kozi. Najcesci simptomi ekcema su crvenilo, svrab, suva koza ili koza oblozena sitnim plikovima. Uzroci nastanka ekcema mogu biti alergija (cesto na razna hemijska sredstva), nepovoljni vremenski uslovi, genetsko nasledje (do sada se pokazalo da su osobe ciji su preci bolovali od astme skloni oboljevanju od ekcema), poremecena cirkulacija, u redjim slucajevima losa ishrana, pad imuniteta, stres... Ekcem se moze pojaviti na bilo kojem delu tela ali je ucestaliji na mestima gde se koza savija.
Prvo sto treba preduzeti za prevenciju i lecenje ekcema je upotreba pamucne odece da bi koza mogla da dise, izbegavanje jakih hemijskih sredstava za licnu higijenu koji iritiraju kozu, izbegavati konzumiranje hrane za koju se zna da moze izazvati alergijsku reakciju (agrumi, jagode, jaja, mleko, orasi, konzervirana hrana...), spreciti preterano isusivanje koze i upotrebljavati hidratantne kreme za negu koze dobrog kvaliteta (za to je najpogodnija krema na prirodnoj osnovi, bez konzervansa i jakih mirisa).
Zatim, za prirodno lecenje ekcema u letnjem periodu dobro ce doci hidratantni losion u ciji sastav ulazi sok od svezeg krastavca i bademovo ulje.
U zimskom periodu tradicionalna medicina preporucuje upotrebu losiona koji se sastoji od dve kasike kokosovog mleka (u nedostatku moze i vode), jedne kasike maslinovog ulja i svega nekoliko kapi etericnog ulja djumbira.
Za ublazavanje simptoma ekcema upotrebljava se i oblog od svezih listova maslacka i zelene metvice. Srazmerno podjednaku kolicinu listova ovih biljaka usitniti, dodati 3-4 kapi prirodnog ulja, pa dobijenom smesom prekriti predeo koze zahvacen ekcemom. Oblog drzati 30-tak minuta, zatim isprati cistom i hladnom vodom.
Osim toga, za lecenje ekcema narodna medicina preporucuje i oblog od majcine dusice ili cvetova nevena.
Ljiljanovo ulje je poznato po tome da ima blagotvorno dejstvo na kozu. Upotrebljava se za lecenje raznih osipa, fleka, lisajeva, pa je koristan prirodni lek i protiv ekcema. Ljiljanovo ulje priprema se tako sto se latice i prasnici cveta potope u maslinovo ulje (srazmera 1:3), zatim se u staklenoj tegli ostave na suncu 6 nedelja. Nakon toga procediti i obolelo mesto na kozi mazati nekoliko puta u toku dana.
Hladno cedjeno kokosovo ulje, takodje, moze pomoci u lecenju mnogih koznih bolesti pa ga ne treba zaboraviti ni kada je u pitanju ekcem.
Ponekad, nedostatak vitamina B6 moze biti uzrok nastanka ekcema, pa u tom slucaju treba povecati unos ovog vitamina.
Veruje se da vitamin E ublazava svrab na kozi ukoliko se nanosi direktno na mesto zahvaceno ekcemom. Najizdasniji prirodni izvor vitamina E su psenicne klice i ulje psenicnih klica. Zatim orasasti plodovi (orasi, lesnici, badem).
Isto tako i nedovoljna kolicina cinka u organizmu moze uzrokovati pojavu ove kozne bolesti. Namirnice bogate cinkom su integralne zitarice, psenicne klice, grasak, boranija, crveno meso, mleko, jaja...
Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.
Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja
SEO optimizacija
sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana