Celer i limun protiv holesterola
Hrastova sjajnica ili Reishi gljiva
Mucnina se manifestuje kao neugodan osecaj u stomaku koji moze, ali i ne mora da nagoni na povracanje. Ona moze biti propracena pojacanim izlucivanjem pljuvacke, grcevima u zelucu i glavoboljom. Veliki broj bolesti i stanja mogu izazvati mucninu, a najcesce su to: bakterijske infekcije (trovanje hranom), virusi, neumerenost u jelu ili picu, trudnoca, migrena, pankreatitis... Ponekad se mucnina u stomaku aktivira i na psihickoj bazi, usled ozbiljnijih emocionalnih kriza. Najblazi oblik mucnine nastaje kao odgovor organizma na neugodne ukuse i mirise iz neposredne blizine.
Prirodni lekovi za mucninu i povracanje mogu biti od velike koristi. Cesto se dogadja da deluju i trenutno, sto zavisi od osnovnog uzroka ovog neprijatnog osecaja. Pozitivan efekat je izrazeniji sto je uzrok nastanka mucnine bezazleniji.
1. Najjednostavniji ali zaista delotvoran prirodni lek protiv mucnine i povracanja je sok od limuna. Posebno se preporucuje i nakon povracanja jer momentalno osvezava usnu supljinu i umanjuje mogucnost od ponovne pojave mucnine. Sok od limuna treba da bude napravljen sa manje vode nego sto to u sebi sadrzi klasicna limunada. Najbolje bez secera i ne treba ga popiti odjednom vec u gutljajima. Posto je potpuno neskodljiv, koristan je za otklanjanje mucnine u trudnoci.
2. Zbog svog isto tako osvezavajuceg mirisa i ukusa caj od djumbira se odlicno pokazao kao sredstvo za eliminisanje mucnine. Ukoliko je mucnina pracena grcevima u stomaku i povracanjem jos je bolje upotrebiti caj od kamilice sa djumbirom. Djumbir osvezava i otklanja osecaj mucnine a kamilica umiruje zeludac. Sto bi se u zargonu reklo, dva u jedan. Osim toga, djumbir moze otkloniti i glavobolju koja se cesto pojavljuje uz osecaj mucnine.
3. Biljka pelen ima dugu tradiciju u lecenju bolesti zeluca, narocito kada je u pitanju lose varenje hrane. Dakle, hrana koja nije svarena u nekom normalnom vremenskom periodu, vrlo lako moze izazvati mucninu, pa cak i povracanje. Tada je dobrodosao caj o pelena, jer regulise funkciju varenja hrane.
4. Caj od anisa podstice varenje hrane, otklanja mucninu i zgaravicu, pa je dobro popiti ga i u preventivne svrhe odmah nakon obroka, da bi se sprecila eventualna pojava mucnine. Preporucuje se osobama koje imaju problema sa varenjem i drugima u kriznom periodu.
5. Caj od nane ima veoma prijatan miris i ukus, hladi usnu supljinu, osvezava dah, umiruje grceve u stomaku i sto je veoma vazno u ovom slucaju, umiruje nadrazaj koji tera na povracanje. Zbog svega toga, korisno je popiti nekoliko gutljaja ovog caja i nakon povracanja da bi se lakse "umirila creva".
6. Opste je pravilo da se u slucaju mucnine i povracanja ne boravi u zagusljivim prostorijama, ne pije odjednom velika kolicina tecnosti, ma koliko bila lekovita i naravno, ne unosi velika kolicina hrane.
Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.
Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja
SEO optimizacija
sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana