Protiv ranice na grlicu materice
Celer i limun protiv holesterola
Hrastova sjajnica ili Reishi gljiva
Čmičak je akutna infekcija lojnih žlezda očnih kapaka koja rezultira čvrstom, crvenom "lopticom" na kapku. U narodu je ova pojava poznata i kao "ječmenac", jer vizuelno i po veličini izgleda kao da se ispod kože na kapku smestilo zrno ječma.
Zašto nastaje čmičak?
Čmičak nastaje usled nagomilavanja prljavštine, šminke,
ili drugih stranih materija koje blokiraju i inficiraju lojne žlezde na
kapcima. Osim toga, razne bakterije, na prvom mestu bakterija Staphilococcus,
su veoma čest uzročnik nastanka čmička. Osobe koje su konstantno izložene
uticaju sitnih čestica u vazduhu su pod velikim rizikom da dobiju čmičak.
Zatim, svi oni koji nemaju uslova za redovno održavanje higijene očiju,
kao i osobe sa sniženim imunitetom.
Simptomi koji ukazuju na čmičak su u najvećem broju slučajeva karakteristični. Kao prvi simptom javlja se otok, ubrzo crvenilo i osetljivost na dodir na mestu gde je počeo da se formira čmičak. Nakon toga formira se jasno uočljiva, crvena i bolna "loptica", veličine zrna ječma na kojoj se kasnije može videti i beli istureni vrh. Ako se čmičak počne formirati dublje ispod tkiva može duže vremena ostati skriven i zamaskiran otokom celog kapka, što može zbuniti pacijenta, ali ne i oftalmologa. Ostali simptomi mogu ali ne moraju da se ispolje u svakom slučaju, a to su: pojačano lučenje suznih žlezda, zamagljen vid, osećaj peckanja ili grebanja na površini oka...
Pošto je čmičak posledica lokalizovanog upalnog procesa, ova pojava može trajati od nekoliko dana do nekoliko nedelja. Može postati problematičan ukoliko se ne izleči na vreme, tada otvrdne i "odomaći" se u kapku, pa ga je gotovo nemoguće eliminisati bilo kakvom vrstom lečenja, osim operacijom. Spoljašnji čmičak se klasično leči lokalnom primenom antibakterijskih i antiseptičkih rastvora, u vidu kapi ili masti za oči. Medjutim, većina oftalmologa će vam reći da se ukupan proces lečenja može bitno ubrzati paralelnom primenom jedne prirodne metode, a to je grejanje suvim toplim oblogama, i to što duže i češće tokom dana.
Tako se kao najbolji prirodni lek protiv čmička pokazalo JAJE...
Zagrejano jaje sa ljuskom je idealan suvi oblog koji čuva toplotu za duže
vreme. Dakle, za ovu vrstu tretmana potrebno je dobro zagrejati jaje (najbolje
je da bude potpuno kuvano, jer ako se slučajno razbije ostaje u istom čvrstom
obliku), zamoti ga u papirnu maramicu (u tankom sloju), prislonti na čmičak
i držati tako dokle god je jaje vruće. Postupak ponavljati, što češće to
bolje. Ovakav suvi vrući oblog širi izvodne kanale na kapku, pa će pomoći
da čmičak brže "sazri" i isprazni se.
Umesto jajeta ovde mogu poslužiti i parče crepa ili cigle, a postupak je potpuno isti.
* * *
Napomena: Sve ovo važi za lečenje spoljašnjeg čmička. Ali ako se radi o unutrašnjem čmičku, njega nipošto ne treba grejati, da ne bi došlo do dodatnih komplikacija. A da li je u pitanju unutrašnji ili spoljašnji čmičak - reći će vam oftalmolog.
Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.
Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja
SEO optimizacija sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana