Kava kava umiruje a ne uspavljuje
Kukuruzna svila za mrsavljenje
Karanfilic Nostradamusova zastita
Aloe vera najlekovitija biljka
Majcina dusica leci alkoholizam
Macina trava za lecenje steriliteta
Maticnjak lek protiv depresije
Bokvica za lecenje disajnih organa
Cajno drvo protiv upornih gljivica
Slačica i senf su dva usko povezana pojma i njihova lekovita svojstva se mogu pohvaliti po mnogo čemu. Skoro da ne postoji domaćinstvo koje među namirnicama nema aromatični namaz senf. Međutim, malo nas zna od čega se proizvodi senf i koliko može biti delotvoran za neka oboljenja i probleme sa kojima se svakodnevno susrećemo, zato moramo da krenemo od početka priče.
U osnovi senfa je seme izuzetno lekovite jednogodišnje biljke slačice (mustarda, ardilj, gorušica, ognjica...).
Slačica potiče iz Indije, a u današnje vreme rasprostranjena je širom planete. Postoji bela, crna i braon slačica, a sve pripadaju porodici kupusa (Brassica). Slačica se gaji namenski kao industrijska biljka, ali kao divlje, samoniklo rastinje sreće se na svim kontinentima. Ona je i medonosna biljka, koju pčele rado posećuju. Izuzetno je otporna na temperature, dobro podnosi mrazeve, a može sazrevati i na plus 10° C.
Bela slačica narasta do 1,5m, dok crna slačica može dostići i do 2m visine. Biljka je u potpunosti prekrivena paperjastim dlačicama, listovi su perasto zarezani, a sitni žuti cvetovi grupisani u grozdove. U medicinske i prehrambene svrhe upotrebljava se sitno, svetlosmeđe okruglo seme, čija je lekovitost zabeležena još u spisima starim preko 5000 godina. Od semena slačice proizvodilo se još i etarsko ulje i brašno. Za njegovu lekovitost znao je i Hipokrat, a koristili su ga i Rimljani i stari Egipćani.
Zanimljivo je da se stabljika slačice žanje u jesen, i to noću, kada je rosa, da bi se sačuvalo seme u plodu. Nakon 10-15 dana sušenja, snopovi se mlate kao pasulj, kako bi se izolovalo seme koje se dodatno mora sušiti na tavanima. Ono se čuva u dobro zatvorenim limenkama.
Seme slačice nema miris, ali kada se žvaće u početku ima gorkokiseli ukus koji kasnije postaje sve intenzivniji i prelazi u izuzetno ljut miris i ukus koji peče i žari sluzokožu usta. I brašno slačice, kada se pokvasi, otpušta vrlo ljut miris koji iritira oči i izaziva suzenje.
Od semena slačice destilacijom dobija se etarsko ulje slačice, koje ima snažno antibakterijsko i antiparazitsko dejstvo, ali može biti veoma opasno i toksično ukoliko se nestručno upotrebljava. Izaziva crvenilo, plikove i rane po koži i sluzokoži, posledice neadekvatnog korišćenja se teško saniraju i mogu biti i fatalne. 4g etarskog ulja slačice može da ubije zeca za nepuna 2 sata, jer aktivni sastojak ovog ulja ima veoma mali molekul koji brzo i lako prodire u sve organe. Zato se ono drži dobro obezbeđeno u apotekama, a izdaje se samo na lekarski recept.
Seme bele slačice izuzetno je bogato vitaminima i mineralima. Najviše ima fosfora, kalijuma, kalcijuma, selena, magnezijuma, mangana, vitamina A, tiamina i niacina. Odličan je izvor omega 3 masnih kiselina i glikozid sinalbina koji izaziva žarenje u ustima.
O lekovitom dejstvu slačice na mnoge hronične i akutne probleme pisali su još stari Grci. Slačica stimuliše lučenje pljuvačke i do 8 puta, što doprinosi povećanju apetita. Takođe, ima laksativan uticaj i pomaže dobar rad sistema za varenje.
Poznata je i kao odličan saveznik u borbi protiv gripa, prehlade, bronhitisa, sinuzitisa, upale pluća, promrzlina, reumatizma i bolova u mišićima. Slačica uspešno smanjuje glavobolju, snižava krvni pritisak i pomaže kod simptoma menopauze. Pri oralnom uzimanju slačice trebalo bi biti izuzetno obazriv jer u većim količinama izaziva iritaciju želuca i creva. U ovim slučajevima može se koristiti u obliku čaja, obloge ili kupke. Obloge su veoma delotvorne kod menstrualnih bolova i upale jajnika, jer prodiru duboko u tkivo. Veoma lako se pripremaju: u 1l mlake vode stavi se 2 šake brašna slačice i sačeka se da počne da ispušta ljutu paru koja štipa nos i oči. U tu smesu natopi se čaršav, iscedi i stavi na obolelo mesto. Ostavi se da deluje svega 3-5 minuta, a koža se zatim dobro ispere da ne bi nastale opekotine.
Recept za pripremu čaja od slačice takođe je jednostavan: u čašu ključale vode sipati kašičicu mlevene slačice i ostaviti da odstoji oko 5 minuta. Ovaj napitak podstiče cirkulaciju i time pomaže kod groznice, prehlade, promrzlina, bronhitisa.
Mlevena slačica (brašno) ili ulje od slačice pomaže i kod brojnih problema sa kožom, podstičući zarastanje rana i posekotina. Isto tako, osobi u nesvesti može se dati da pomiriše mlevenu slačicu i tako joj pomoći da povrati svest.
Hromobrasinolid, supstanca slična steroidima, koja se nalazi u slačici, pojačava potrebu za hranom, a uz veći unos hrane doprinosi rastu mišića. Istraživanja sprovedena u Americi dokazala su da ovaj sastojak u isto vreme povećava i snagu i mišićnu masu što je dobra vest za sve one koji žele da na prirodan način razviju svoje fizičke sposobnosti.
Neke od naučnih studija pokazuju da slačica ima i antikancerogeno dejstvo. Naime, izotocijenid iz slačice usporava i sprečava rast malignih promena, naročito na bešici.
Kao što smo već na samom početku teksta i rekli, od slačice se pravi izuzetno ukusan i svima vrlo dobro poznat namaz - senf. Pa kako je se slačica može pohvaliti svojim lekovitim svojstvima, tako ni senf ne zaostaje mnogo u tome. U narodnoj medicini postoje mnogi stari recepti u kojima je senf osnovni sastojak. Zbog toga je zaslužio da ima i svoju stranicu na sajtu, pod nazivom: Lekovita svojstva senfa.
Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.
Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja
SEO optimizacija sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana