Lekovite biljke - Prirodni lekovi - Prirodne metode lečenja - Recepti i saveti za prirodno lečenje

Priroda i zdravlje

Lekovite biljke

Hrana kao lek

Prirodno lecenje

Tablica kalorija

Lekoviti zacini

Sta sve leci beli luk

Sveti bosiljak kralj biljaka

Cvekla sprecava starenje

Glog leci srce

Lincura lek za zeludac

Hajducka trava daje snagu

Cicak povoljno utice na jetru

Zalfija spasonosna biljka

Kleka prirodni diuretik

Lipa podstice znojenje

Persun ispira bakterije

Brsljan prociscava bronhije

Piskavica uvecava grudi

Zova spira bolesti

Kopriva lek protiv anemije

Hmelj umiruje nerve

Imela regulator organizma

Brusnica prirodni antibiotik

Kava kava umiruje a ne uspavljuje

Ginko poboljsava pamcenje

Gotu kola povecava IQ

Idjirot za lecenje zavisnosti

Kukuruzna svila za mrsavljenje

Karanfilic Nostradamusova zastita

Jagorcevina cvet Olimpa

Noni - Indijanski dud

Guarana - Amazonsko oko

Potocarka vodena kraljica

Aloe vera najlekovitija biljka

Pelen za vecno zdravlje

Majcina dusica leci alkoholizam

Macina trava za lecenje steriliteta

Maticnjak lek protiv depresije

Lavanda odlican antiseptik

Valerijana za nesanicu

Ehinacea za imunitet

Nana za stomak

Ruzmarin za cirkulaciju

Eukaliptus za inhalaciju

Podbel za kasalj

Bokvica za lecenje disajnih organa

Cajno drvo protiv upornih gljivica

Cimet za mrsavljenje

Kim leci sve osim smrti

Cuvarkuca za blagostanje

Kantarion za vidanje rana i...

Gavez regenerise celije

Petrovac zaustavlja krvarenje

Zeleni caj sprecava rak

Zen sen cudotvorna biljka

Hibiskus letnje osveženje

Dobra stara cikorija

Stevija zamena za secer

Rastavic korov i lek

Debela koka lek ili otrov

Sremuš medvedji luk

Sladic slatki koren

Virak spas za zene

Crvena detelina i menopauza

Divlji jam i progesteron

Bor i borove iglice

Borove sisarke

Hrast i zir

Slacica i senf

Mango listovi

Maka peruanska

Anis zacin i lek

Kurkuma kao lek

Djumbir protiv migrene

Bela vrba protiv bolova

Neven za kozu

Sipurak i vitamin C

Caj od sene protiv zatvora

Uvin caj za mokraćne kanale

Rtanjski caj

Crni caj

Crni biber

Korijander

Beli slez

Zelena kafa

Konopljika ili vitex

Veronika ili razgon

Trava iva

Divizma

Kamilica

Breza

Arnika

Andjelika

Dong kvaj

Buvac

Zdravac

Zuti nocurak

Maslacak kao lek

Celer i limun protiv holesterola

Rtanjski čaj

Rtanjski čajKada se spomene rtanjski čaj, mnogi će verovatno pomisliti da se tu radi o mešavini više lekovitih biljaka sa planine Rtanj. Medjutim nije tako. Ovaj čaj se dobija od samo jedne, i to retke biljke pod nazivom Satureja montana, a legenda kaže da su Turci ovu biljku doneli u naše krajeve, u ono doba kada su ovde i boravili. Danas rtanjski čaj mnogi opisuju kao čudotvoran napitak sa planine Rtanj, koji nam može pomoći kod velikog broja bolesti i tegoba. Kakav je to rtanjski čaj, šta sve ulazi u njegov sastav i koja mu je namena - otkrićemo u okviru ovog članka.

Rtanjski čaj se dobija od retke biljke čiji je latinski naziv Satureja montana, koja raste na planini Rtanj i izgledom je žbunasta. Takođe je i zakonom zaštićena. Pravi se od njenih cvetova koji mogu biti bele, roze i ljubičaste boje, ali i od nadzemnog dela biljke. Ova biljka poznata je još i kao vrijesak, gorska metvica, čubrica ili planinski čubar.

Vrijesak je žbun koji može narasti i do 40 cm visoko, a inače raste iznad 1000 m nadmorske visine. Prirodno raste na širokim pašnjacima i obodima šuma. Cvetovi vrijeska imaju prijatnu aromu i mogu se brati u kasno leto (mesec avgust i septembar), a zatim se suše.

Sastav:
Hemijski sastav rtanjskog čaja, odnosno biljke Satureja montana, još uvek nije detaljno istražen, ali se za sada zna da ova retka biljka sadrži oko 2% etarskog ulja, timola i karvakrola, kao i 7% tanina. Za tanine je poznato da imaju veoma jako antibakterijsko delovanje. Pored navedenih ulja i tanina, vrijesak sadrži i vitamine A, C, E i B grupe, niacin, tiamin i piridoksin.

Lekovito delovanje i upotreba rtanjskog čaja:
Rtanjski čaj ima takav sastav koji naročito pogoduje lečenju bolesti respiratornog i digestivnog sistema. Ukoliko patite od hroničnog kašlja, bronhitisa, astme i drugih respiratornih bolesti - Rtanjski čaj je pravi melem za vas. Takođe, ukoliko imate nekakav problem sa funkcionisanjem digestivnog sistema, od nadimanja do dijareje, potražite spas upravo u ovom napitku.

Pored toga, ovaj čaj je odličan i za kardiovaskularni sistem, budući da štiti srce i krvne sudove, a snižava i nivo lošeg (LDL) holesterola u krvi.
Zahvaljujući svom antibakterijskom i antiseptičnom dejstvu, rtanjski čaj se može koristiti i za dezinfekciju rana, posekotina ili kod uboda insekata.

Rtanjski čaj ima i diuretično delovanje, budući da podstiče izbacivanje viška tečnosti iz organizma, te na taj način vrši detoksikaciju i čišćenje organizma.

Zahvaljujući tome što sadrži antioksidanse, ovaj čaj sa planine, kako ga mnogi zovu, sprečava nastanak mnogih bolesti, pa čak i kancerogenih. Jača imuni sistem, štiti vas od upala i infekcija, te vam pruža neophodnu ''snagu'' da se izborite sa svim pretećim bolestima. Dakle, povoljno utiče na opšte stanje organizma.

Delotvoran je kod kamena i peska u bubregu, a pruža vam olakšanje i u slučaju da patite od reume i artritisa. Poboljšava vid i štiti zdravlje kože.
Naročito se govori o pozitivnom efektu rtanjskog čaja kod seksualne disfunkcije muškaraca i žena, a pri tom je ovaj napitak potpuno zdrav, bezbedan i prirodan. Po ovom svojstvu, rtanjski čaj je čuven u čitavom svetu.

Od ovog čaja prednosti ima čitav vaš organizam. Možete ga podjednako koristiti i spolja i iznutra.

Upotreba u trudnoći:
Ne preporučuje se upotreba rtanjskog čaja kod trudnica i dojilja, zbog nedovoljnog ispitivanja kojima bi se možda dokazalo eventualno štetno dejstvo za ovu populaciju.

Kako se priprema rtanjski čaj i doziranje:
Rtanjski čaj se priprema potpuno lako, da kažemo uobičajeno. Sve što treba da uradite je da šoljom ključale vode (250 ml) prelijete jednu supenu kašiku osušenih cvetova i nadzemnog dela biljke Satureja montana (Rtanjski čaj). Ostavite da čaj odstoji oko 15-20 minuta, te ga procedite i pijte 3 puta dnevno pre obroka. Morate znati da se rtanjski čaj ne bi trebalo konzumirati duže od 10 dana u kontinuitetu, već treba napraviti pauzu, te po potrebi samo ponoviti postupak lečenja.








Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.

Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja


SEO optimizacija sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana