Kava kava umiruje a ne uspavljuje
Kukuruzna svila za mrsavljenje
Karanfilic Nostradamusova zastita
Aloe vera najlekovitija biljka
Majcina dusica leci alkoholizam
Macina trava za lecenje steriliteta
Maticnjak lek protiv depresije
Bokvica za lecenje disajnih organa
Cajno drvo protiv upornih gljivica
Cicak (latinski naziv: Arctium lappa) je biljka u Evropi poznata kao lapa, a u Japanu kao gobo. Kod nas je izmedju ostalih dobio ime i gorki lepuh. Koren cicka uziva u celom svetu glas blage i hranljive lekovite biljke, koja je u stanju da ocuva dobro funkcionisanje organizma od detinjstva pa sve do duboke starosti. Verovatno zbog toga sto povoljno utice na rad jednog jako vaznog organa - jetru.
Hiljadama godina su se koren i listovi cicka upotrebljavali za lecenje reumatizma, gihta i koznih poremecaja kao sto je, na primer, psorijaza. Mnogi travari su cicak takodje koristili za lecenje kancera (u kombinaciji sa drugim lekovitim biljkama). Pored toga, smatra se da je cicak odlicno prirodno sredstvo za poboljsanje varenja i odrzavanje jetre u zdravom stanju.
Poznati travar Kristofer Hobs uvrstio je cicak u svoju listu adaptogena, koje je definisao kao vazne lekovite biljke koje mogu da se uzimaju svakodnevno, bez opasnosti od bilo kakvih propratnih efekata, i koje pomazu da se "svi telesni sistemi dovedu u ravnotezu".
Travarka Rozmeri Gledstar, autorka knjige "Lekovito bilje za zene", preporucuje cicak zenama svih zivotnih doba.
Zna se da Japanci, koji od svih nacija na svetu imaju najduzi zivotni vek, cesto jedu cickov koren. Zato ako negde u prirodi naidjete na cicak, nemojte bezati od njega, nego ga slobodno uberite i jedite.
Cicak je borac protiv kancera: Testovi na zivotinjama su pokazali da ekstrakt cickovog korena inhibira (sprecava, zaustavlja ili usporava) razvoj i rast tumora.
Povoljno utice na rad jetre: Listovi i koren cicka stimulisu proizvodnju zuci u jetri, a zuc je od sustinske vaznosti za razgradnju masti.
Bori se protiv infekcija: Kroz veliki broj naucnih ispitivanja potvrdjeno je da jedinjenja koja se nalaze u cicku imaju antibakterijska i antigljivicna svojstva.
Deluje protiv reume: Za lecenje reumatizma upotrebljava se caj od cickovih semenki.
Sprecava opadanje kose: Prema tradicionalnoj medicini, losion pripremljen od listova cicka treba utrljavati u kozu glave da bi se predupredilo opadanje kose.
Cickovo ulje za kosu i kozu: Cickovo ulje (pravi se od semena i/ili korena cicka) je odlicno prirodno sredsvo za lecenje gljivicnih infekcija kože glave, kao i protiv seboreje i peruti. Mozda je manje poznato, ali svakako istinito da je ulje od cicka veoma korisno i za negu koze. U njemu se nalazi supstanca arktin koja podstice proizvodnju kolagena, zasluznog za elasticnu mladoliku kozu bez bora. U te svrhe ulje se pravi ne samo od korena i semena biljke, vec i od cvetova cicka.
Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.
Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja
SEO optimizacija sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana