Kava kava umiruje a ne uspavljuje
Kukuruzna svila za mrsavljenje
Karanfilic Nostradamusova zastita
Aloe vera najlekovitija biljka
Majcina dusica leci alkoholizam
Macina trava za lecenje steriliteta
Maticnjak lek protiv depresije
Bokvica za lecenje disajnih organa
Cajno drvo protiv upornih gljivica
Rastavic je drevna i veoma otporna biljka. Bila je stanovnik karbonskih uma pre 300 miliona godina u vreme dinosaurusa i opstala sve do danas odolevajuci raznoraznim klimatskim promenama. Mozda zbog toga sto ima sposobnost da iz zemlje apsorbuje retke minerale koji se slabo nalaze u drugim biljkama, medju kojima je silicijumski dioksid. Poznata je i pod nazivom preslica a zbog svog izgleda zovu je i konjski rep. Latinski naziv za rastavic je Equisetum arvense.
Rimski lekar Galen prepoznao je u rastavicu prirodni lek za bolesti mokracnih puteva (besike i bubrega), tuberkuloze, cira na zelucu i artritisa. Kineska medicina ga preporucuje kao sredstvo za suzbijanje groznice, gripa, dizenterije, hemoroida, infekcije oka (konjunktivitisa) i kao lek protiv nekih bolesti ronjace.
Realno sadrzi dosta kremne kiseline i saponine, pa u novije vreme narodna medicina rastavic preporucuje kao diureticko sredstvo (za eliminisanje tecnosti iz organizma). Smatra se da je dobar lek u slucaju upale ili benignog povecanja prostate, a takode se koristi za bre izbacivanje sitnijih bubrenih kamenaca. Pod idealnim uslovima moe povecati intenzitet mokrenja oko 30% vie nego to je uobicajeno. Upotrebljava se i za lecenje malokrvnosti, problema sa varenjem i zenskih problema (protiv belog pranja). Pomaze kod upale mokracnih kanala, gihta, edema.
Zatim, sadrzi silicijumsku kiselinu poznatu po izuzetno lekovitim karakteristikama. Silicijumske veze u rastavicu cine ovu biljku korisnom za oporavak kostiju u slucaju lomova. Podstice apsorpciju kalcijuma, tako da telo moze akumulirati vece kolicine ovog minerala, sto ce zatim koristiti za regeneraciju povredjenog kostanog tkiva. Iz istog razloga dobro ce doci starijim osobama radi sprecavanja i ublazavanja osteoporoze.
Moe se uzimati interno radi zaustavljanja krvarenja na sluzokozi, za zaustavljanje tekih menstrualnih krvarenja ili krvarenja hemoroida. Rastavic se takode moe koristiti za ispiranje usta i grla u slucaju upale (recimo upala krajnika) ili krvarenja desni. Spolja se primenjuje kao oblog kod uganuca ili preloma, i za tretiranje rana i cireva na kozi, gnojnih upala zanoktica, fistula.
Zbog ovako sirokog spektra delovanja rastavic se svrstava u veoma lekovite biljke, iako sa poljoprivrednog stanovista spada u nepoželjan, otporan i žilav korov.
Caj od rastavica priprema se tako sto se jedna supena kasika sveze biljke ili jedna cajna kasika suve biljke prelije sa 2,5 dl kljucale vode, ostavi da odstoji od 15 do 30 minuta, procedi i pije, najbolje posle jela. Za oblog se moze pripremiti i jaca koncentracija caja.
Topla sedeca kupka od rastavica preporucuje se za izbacivanje peska i manjeg kamena iz bubrega ili besike. Pri tom se uporedo pije i topao caj od rastavica a mokraca se zadrzava duze nego obicno, da bi konacno bila izlucena pod vecim pritiskom. Ovaj metoda se ipak ne sme primenjivati ako je u pitanju veci kamen, da svojim prolaskom ne bi ostetio mokracne kanale.
Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.
Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja
SEO optimizacija sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana