Kava kava umiruje a ne uspavljuje
Kukuruzna svila za mrsavljenje
Karanfilic Nostradamusova zastita
Aloe vera najlekovitija biljka
Majcina dusica leci alkoholizam
Macina trava za lecenje steriliteta
Maticnjak lek protiv depresije
Bokvica za lecenje disajnih organa
Cajno drvo protiv upornih gljivica
Hrast je veliko, mocno i dugovecno drvo koje oko sebe naprosto zraci pozitivnom energijom. Od davnina je simbol dugovecnosti, snage, cvrstine, materijalne i duhovne stabilnosti. Mnogi primerci ove biljke dostizu visinu od preko 40 metara, debljinu stabla od preko 2 metra i starost od preko 1000 godina. Zbog toga su stari Sloveni cenili hrast kao sveto drvo.
Na hrastu raste žir. Žir je hrastov plod. Spada u omiljenu hranu mnogih životinja i ptica, a ljudskoj populaciji može biti i hrana i lek.
Mlada hrastova kora sadrži visok nivo tanina, tako da je veoma podobna za pripremu caja koji ce imati antisepticko dejstvo. Preporucuje se za tretiranje upaljene kože i sluznice, narocito kao sredstvo za ispiranje kod upale usne duplje i grla. Oblozi od hrastove kore oblazavaju tegobe kod reumatizma kada se kao simptomi ispoljavaju otok i crvenilo koze. Kada se pije caj od hrastove kore ima funkciju ciscenja organizma. Kora se sa mladih hrastovih grana prikuplja u prolece ili jesen, tacnije u vreme kada je drvo bez lisca. Moze se upotrebljavati sveža ili u susenom obliku.
Žir sazreva na jesen (septembar i oktobar). Stari narodi koristili su ga kao prehrambeni proizvod koji snaži organizam. Na žalost, narocito kod nas, ovaj hrastov plod se danas veoma retko nalazi na trpezi. Ipak, u dugim zemljama sveta, kao sto su na primer Norveska, Svedska, Ukrajina i Italija od žira se pravi brasno, kafa ili se jednostavno pece i jede kao kesten. Mineralne materije koje se u njemu nalaze podižu životnu energiju, ucestvuju u stvaranju toplote, povoljno uticu na funkciju disanja i rad srca. Žir sadrži kalcijum, kalijum, natrijum i mangan, koji u ljudskom organizmu imaju funkciju veoma bitnih elektrolita, koji regulisu nivo tecnosti u celijama i citavom telu.
Kafa od žira okrepljuje organizam, ublazava depresiju i melanholiju, popravlja krvnu sliku, a veruje se da cak može regulisati funkciju stitne zlezde i poremecen menstrualni ciklus kod zena. Prvi deo pripreme izgleda tako sto se zreli žir oljusti, samelje, osusi na vazduhu, pa nakon toga proprži na tihoj vatri dok ne poprimi boju slicnu kafi. Na kraju napitak zvani "kafa od žira" ili "žirova kafa" priprema se tako sto se u 1dl kljucale vode doda 1 kasicica žirove kafe, prokuva 10-tak minuta, procedi i pije. Radi veceg užitka kafa od zira moze se piti kao i klasicna kafa - uz dodatak secera ili mleka. Preporuka je da se žir ne prži unapred u velikim kolicinama, vec tek pred samu pripremu napitka.
Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.
Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja
SEO optimizacija sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana